Metallist peenrapiirdedMe kõik tahame näha ja tunda erilisi asju enda ümber. Gardenfix’i metallist peenrapiirded annavad oma panuse selleks, võimaldades maastikel luua erikujulisi lahendusi, projekteerida disainkujundusi  ja panustada linnamaastike ning looduse liitmisse.

Milleks kasutada metallist ääri ja servatugesid?

Maastikuehituses on väga palju ja väga erinevaid lahendusi kuidas väliskeskkonnas alasid, piirkondi ja materjale eraldada ning ääristada.

Ääriste kasutamise on oluline osa väliskeskkonna kujundamisel, aidates säilitada alade kontseptsiooni ja projektlahenduste planeeritud visuaalset väljanägemist, nad aitavad hoida disaini algupärast ilmet ja kindlustada selle püsimist.

Planeeritud jooned, kaared, lõigud aitavad täpselt määratleda erinevaid osasid. Servade piiritlemist kasutatakse ka turvalisuse aspektist olles kasulik erinevate tasapindade puhul.

Metallist peenrapiirded on hea alternatiiv, kui kinnituspinna sügavus on näiteks piiratud  või seal kus erinevad pinnakattematerjalid kokku liidetakse. Metallist ääris võtab tavaliselt oluliselt vähem ruumi kui maa all olev kiviserv. Kiviserva hoidmiseks vajamineva vundamendi arvelt saab istutuspinnale mullaruumi juurde ning seetõttu on hea luua rohealadeks paremaid tingimusi. Visuaalselt on metallserv kindlasti diskreetsem, olles seega hea alternatiiv. Metall pakub hea käsitlemise korral võimalust koostada ning konstrueerida erineva kujuga projekte, muutes need stiilseks ja elegantseks, samal ajal saavutades mulla keskkonna maksimaalse mahu.

Metallist peenrapiirded

  • TEADLIKULT PLANEERITUD ALAD
  • SELGED JOONISED
  • KORREKTSED ÄÄRED
  • KAUNIS VISUAAL

Mis tüüpi metallist peenrapiiret kasutada?

Metallist peenrapiirete valikul on mõned sobivusparameetrid mida tasuks jälgida. Projektides on oluline mõelda esteetikale kuid ka praktilised asjaolud mängivad otsustamisel olulist rolli. Näiteks pulber -värvitud metalläär annab meile võimaluse vabalt värvi valida , kuid sellesse valikusse peab alati kriitiliselt suhtuma, sest värvitud pind on eriti tundlik kohtades kus lumekoristus, teekoristus või muidu intensiivse liikumisega aladel võib väga lihtsalt tekitada pinna kahjustusi ja kulumist. Sellisel juhul on kindlasti parem valida kriimustuste, põrutuste ning kulumiste suhtes vastupidavamad materjalid. Nendeks on tsingitud teras ja töötlemata teras. Kaaludes puuduseid ja eeliseid saab teha parima valiku konkreetse asukoha jaoks. Näiteks on töötlemata terase kasutamine seotud teatava määrdumisohuga. Sellises kohas oleks tsingitud , roostevaba metalli või värvitud metalli kasutamine otstarbekam.

Parameetrid: PAKSUS, KÕRGUS …

Metalli paksus on alati suur küsimus. Reegel on, et mida suurem on oht kokkupõrgete või äärele osutuvate jõudude osas (N lumekoristus, teedepuhastus, parkimiskoormus), seda paksem peab olema äärise materjal või äärise tugevdatud ülaosa olema. Tagasipainutatud ääreosa on löögikindlam ja võib olla rahaliselt isegi kasulikum kui täispaksuses ääris. Määrav on ka metalläärise väljajäetav kõrgus, mis kokkupõrkel võib deformeeruda või kuju muuta.  Kui ääris on mõlemalt poolt toetatud pinnase või katenditega on muljumis- ja deformatsioonioht väiksem.

  • Kõige rohkem olenevad parameetrid ikkagi konkreetsetest asukohast, mis tüüpi on projekt ning milline peaks olema esteetiline väljanägemine.
  • Kui serv toimib ainult materjali eraldajana saab serva seada maapinnaga tasaselt, mis jätab kohe välja komistusvõimaluse ning ei jää takistuseks lumekoristus ning teekoristus seadmetele.
  • Paari sentimeetrist pinnasest väljaulatuv serv aga takistab tõhusalt näiteks kruusa või mõne muu katte valgumist murule või muule pinnasele. Samuti on mõne sentimeetrine väljaulatuv ääris piiritähiseks aladele, kus ei ole sobilik jalutada . Esteetilisest vaatepunktist mängib serva kõrgus ja paksus olulist rolli. Serv aitab luua kujundust ning määratleb selle avaldumist.

Valimist hõlbustav juhend:

Oluline on välja selgitada igaühe jaoks sobiv toode. Lähtudes kliendi soovidest, arhitekti poolt seatud nõuetest ning funktsioonist ja välimusest. Äärte valimisel üheks esmaseks kriteeriumiks on kas planeeritavate alade ääred on sirged või lookelised. Sellest sõltuvalt valitakse painutatavad või paindumatud ehk sirged mudelid.

Lae alla juhend siit!

Valikut aitavad teha alljärgnevad punktid :

  • Paksus/tugevus – on serva jaoks olemas ohte ja võimalikke avalduvaid jõude?
  • Materjali valik – värvi muutused, üldine väljanägemine.
  • Milline peaks olema äärise antav ilme (kitsas, jõuline, paindlik, nähtav).
  • Kas äärisel on lisafunktsioone – materjalide kinni hoidmine, materjalide eritasapinnalisus, kinnitus, esteetiline ülesanne.
  • Kas on piiratud äärise kaal – katuse terrassid, rõdud, tõstetud alad.

Erinevate metallist peenrapiirete paigaldusnipid

  • Gardenfix metallist peenrapiirded istutusaladele, muru piiramiseks

Peenrapiirded sobivad kergematele pinnastele. Paigaldamiseks kaevatakse ette kraav vastavalt äärise kõrgusele ning vastavalt soovitavale paigaldus kõrgusele. Ääris seotakse vaheliti asetusega omavahel ja pinnas asetatakse ümber äärise tagasi.

  • Gardenfix L-kujuline piire

Gardenfixi metallist L-ääriseid saab kinnitada pinnasele vainaelte abil, kuid on ka muid lahendusi mida saab kasutada. Näiteks kuivbetooni (selle eripäraks on mõnedes olukordades suhteline jäikus ja maapinnaga mitte kaasa liikumine). L-äärise paigalduse põhimõte oleks  paigalduseks kasutatava betooni vähendamine.

Vaiade paigaldus tihedus on vastavalt vajadusele. Lookeliselt paigaldatud äär vajab rohkem toestust ja seetõttu tuleks kaaluda tihedamat kinnitamist vaiadega. Keskmine soovitav paigalduse põhimõte on 1 vai poole meetri kohta. Kui tegemist on keerukamate asetustega, näiteks kurvid, nurgad siis tuleks vaiad paigaldada tihedamalt, et garanteerida kindlam püsivus.

Eraldi näiteks saab tuua katuseterrassidele paigaldatavad metallist piirded. Nendes kohtades on kinnitussügavus väga piiratud ja sobilikud kinnitused  ei tohiks minna sügavale ja peavad säilitama  serva stabiilsuse.  Selleks võib olla alusega vai ning serv kinnitatakse selle külge (eri tellimus). L-kujulise piirde korral pakub taldmiku osa toetuseks piisavalt tuge ning vaiad on kinnitamiseks ja stabiliseerimiseks (standardne lahendus).

  • Ääriste kokkupanekuks kasutatakse ühendavaid liitmike, mis aitavad detailid paigalduseks koha peal kokku monteerida kasutades neete. Liitmiku saab ühendamiseks paigaldada mõlemale poole äärist tagades võimaluse ühenduseks sobiva poole valimiseks.
  • Ääriste lõikamine. Juhul kui äärist tuleb pikkuse korrigeerimiseks lõigata, saab seda teha objektil koha peal ketaslõikuriga. Pärast lõikamist tuleb veenduda, et liigsed teravad servad ei oleks ohuks. Need tuleks lihvides eemaldada. Ühenduseks vajaminevad augud tuleks uuesti puurida.

Mõned punktid mida tasub jälgida!!!

  • Maksumus – tasub järele mõelda. Roostevaba materjal on kordades kallim kui tsingitud materjal. Kallim on ka värvitud ääris. Samas värvi valimis vabadus annab projektile lisa väärtuse.
  • Äärise paksust tasub projektides kaaluda hinna optimeerimiseks, kui just ei ole taotluslikult projekteeritud paksem ääris visuaalse efekti saavutamiseks.
  • Väiksema raadiusega jooniseid on paksema materjaliga keerulisem teha, selleks tasub kaalude eelpainutamist enne paigaldamist lõplikule kohale.
  • Lainetav või ebatasane maapind kuhu ääred on mõeldud paigaldada võib vajada spetsiaalseid väljalõikeid … keerulisemad kujundid ja mudelid nõuavad üksikasjalikumat tööd ja nendega kaasnevad suuremad kulud.
  • Mittestandardsete ääriste mõõdud on samuti kulukamad. Seetõttu on välja töötatud standardmõõdud, et tagada optimaalne hind.

Kujunduse terviklikkuse lisaks ….

  • Töötlemata terase puhul kestab korrodeerumine kogu eluea jooksul vähenedes korrodeerunud kihi kasvades. Seetõttu tuleks lahenduste puhul kaaluda killustiku serva tegemist poorsete materjalide kõrvale (aitab roostel vajuda materjali vahele) või kasutada pindade katmist vastava kaitsega.

Metalläärise paigaldusaeg sõltub projekti keerukusest ja paigaldajate oskustest. Samuti ettevalmistustööde korraldusest.

Loe ka artiklit metallist peenrapiirete kasutamise kohta Postimehest: https://www.postimees.ee/7487271/oma-aega-hindava-aedniku-salanipp-peenrapiire